33 BW Spring Student-Athletes Earn Academic All-OAC Honors

33 BW Spring Student-Athletes Earn Academic All-OAC Honors

Complete Fall Academic All-OAC Team

AUSTINTOWN, Ohio -- Baldwin Wallace University had 33 spring sports student-athletes named to the 2017 Academic All-Ohio Athletic Conference team. 

In order to be selected as Academic All-OAC a student-athlete must have at least a 3.50 cumulative grade point average, be in residence at the school for at least a year and maintain varsity status.

The 33 student-athletes included seven from baseball, five from men's lacrosse, four from men's tennis, one from men's track and field, three from softball, one from women's golf, three from women's lacrosse, four from women's tennis and five from women's track and field.

Of the 16 selections, 10 are three-time Academic All-OAC student-athletes, eight are repeat selections from 2016 and 15 garner their first selection.

The break down of Yellow Jacket student athletes honored by sport is listed below:

Name Sport Year  Hometown (High School) Major GPA

Spencer Badia

Baseball Jr. Bellaire (Bellaire) Pre-Physical Therapy 4.00
Dominic Francis  Baseball So. Medina (Brunswick)  Chemical Engineering 3.76
Andy Blough Baseball So.

Wooster (Smithville) 

International Sutdies/National Security 3.75
Tyler Lienerth Baseball Jr. Grafton (Midview)

Business Administration

3.67
Kevin Hagen Baseball Sr. Brecksville (St. Ignatius)

Business/Finance

3.56
Mitch Kern Baseball Jr. Strasburg (Strasburg) 

Communications & Disorders

3.55
Reese Albright Baseball So. North Royalton Pre-Physical Therapy 3.53
Brian Musial Men's Lacrosse Sr. Broadview Heights (Brecksville-Broadview Heights) Chemistry  3.76
Jarrod Gilliam Men's Lacrosse Sr. Lewis Center (Olentangy Orange)  Physics 3.71
Jakob Jackson Men's Lacrosse Jr. Louisville (Louisville) Sport Management  3.61
Alex Binner Men's Lacrosse Jr. East Amherst, N.Y. (Williamsville North) Finance 3.61
Nate Karatas Men's Lacrosse So. Penfield, N.Y. (Penfield)

Excercise Science & Pre-Physical Therapy 

3.59
Dominic Polifrone Men's Tennis So.

Hudson (Hudson)

Pre-Physical Therapy

3.90
Jake Liebler Men's Tennis Sr. Medina (Medina) 

Business Administration 

3.86
Matt Harris Men's Tennis So. Akron (Revere) Marketing & Film Studies 3.82
Nathan Katz Men's Tennis Sr.  Upper Arlington (Bexley)  Biology & Pre-Medicine  3.77
Milton Woods Men's Track and Field  So. Chicago, Ill. (Whitney Young) Marketing & Film Studies 3.96
Erica Morgan Softball Sr. Brook Park (Berea-Midpark) Biology 3.88
Alexis Boledovic Softball So. Brook Park (Berea-Midpark) Excercise Science & Pre-Physical Therapy 3.87
Mackenzie Nelsen Softball Sr. Powell (Dublin Scioto) Business Administration/Sport Management  3.72
Kelsey Johnson Women's Golf Sr. Carmel, Ind. (Park Tudor) Elementary Education 3.73
Maddie Russell Women's Lacrosse Sr. Lakewood (Rocky River) Chemistry  3.97
Jenna Turner Women's Lacrosse Sr. Carmel, Ind. (Carmel) Pre-Physical Therapy 3.92
Hannah Albrechta Women's Lacrosse So. Uniontown (Green)  Psychology 3.79
Kayla Eeg Women's Tennis Jr. Waterford, Pa. (General McLane) Pre-Physical Therapy  3.89
Claire Watts Women's Tennis Sr. Medina (Highland) Biology & Sustainablility 3.69
Hayley Geronimo Women's Tennis Jr. Beachwood (Beachwood) Psychology 3.58
Kelly Peskura Women's Tennis Jr. Stongsville (Strongsville) Spanish 3.57
Erin Kasper Women's Track and Field Sr. Amherst (Marion Steele) Excercise Science 4.00
Kelly Brennan Women's Track and Field Fr. Akron (Walsh Jesuit) Accounting & Finance 3.98
Abby Weagraff Women's Track and Field So. Cochranton, Pa. (Meadville) Biology 3.95
Jessica Edwards Women's Track and Field So. North Versailles, Pa. (East Allegheny) Excercise Science & Pre-Physical Therapy 3.83
Lyndsey Armstrong Women's Track and Field Sr. Ashtabula (Geneva) Biology 3.65

View: Mobile | Desktop