24 Winter Student-Athletes Named to Academic All-OAC Team

24 Winter Student-Athletes Named to Academic All-OAC Team

AUSTINTOWN, Ohio - Baldwin Wallace University had 24 winter sports student-athletes named to the 2017-18 Academic All-Ohio Athletic Conference team. 

In order to be selected as Academic All-OAC, a student-athlete must be a sophomore or higher in class standing, maintain varsity status and have at least a 3.50 cumulative GPA.

The 24 student-athletes included five from men's basketball, eight from women's basketball, six from wrestling and five from women's swimming and diving . 

Of the 24 selections, three are three-time Academic All-OAC student-athletes, three are repeat selections from 2016-17 and 18 garner their first selection.

The break down of Yellow Jacket student athletes honored by sport is listed below:

Name Sport Year  Hometown (High School) Major GPA

Jay Battle

Men's Basketball Jr. Gahanna (Lincoln) History 3.51
Jake Fetherolf Men's Basketball Sr. Norwalk (Norwalk) Accounting 3.77
Jack Lostoski Men's Basketball So. Uniontown (Lake) Business Administration 3.61
Troy Massa Men's Basketball So. Parma (Normandy) Sport Management 3.50
Michael Quiring Men's Basketball So. Brunswick (Brunswick) Finance 3.72
Kasey Hughes Women's Basketball So. Springboro (Springboro) Public Relations 3.82
Kara Marshall Women's Basketball So. Copley (Akron Archbishop Hoban) Pre-Physical Therapy 3.61
Autumn Richards Women's Basketball So. Northfield (Nordonia) Sport Management 3.69
Mary Schentur Women's Basketball So. Broadview Hts. (Brecksville-Broadview Hts.) Mathematical Economics 3.69
Riley Schill Women's Basketball So. Sheffield Lake (Elyria Catholic) Biology 3.98
Megan Schubert Women's Basketball Sr. Defiance (Ayersville) Exercise Science 3.54
Katie Smith Women's Basketball Sr. Fairview Park (Fairview) Pre-Physical Therapy & Athletic Training 3.90
Rachel Womeldorf  Women's Basketball Jr. Lewis Center (Olentangy) Math & Education 3.92
Nicholas Berry Wrestling So. Laura (Dayton Carroll) Computer Science 3.87
Dante Ginnetti Wrestling So. Poland (Seminary) Accounting 3.98 
Tyler Maclellan Wrestling Sr. Medina (Cuyahoga Valley Christian Academy) Accounting 3.59
Charlie Nash Wrestling So. Norwalk (Norwalk) Economics 3.61
Nick Sbrocco Wrestling So. Perry (Perry) Finance 3.93
Patrick Simon Wrestling Fr. Olmsted Falls (Olmsted Falls) Economics 3.53
Ellie Clymer Women's Swimming & Diving So. Independence (Independence) Biology 3.80
Shari Gordnier Women's Swimming & Diving So. Centerville (Dayton Regional Stem) International Studies: National Security 4.0
Sarah Krupp Women's Swimming & Diving Jr. Williamsville, N.Y. (Williamsville South) Pre-Physical Therapy 3.67
Jordyn Miller Women's Swimming & Diving Sr. Ann Arbor, Mich. (Pioneer) Sociology 3.65
Olivia Plunkett Women's Swimming & Diving So. Haddonfield, N.J. (Haddonfield) History 3.66

View: Mobile | Desktop